Бела памучна кошула за жени - висок квалитет, елегантен дизајн

Коко Шанел

Бела памучна кошула за жени - висок квалитет, елегантен дизајн

“СЕ Е ВО НАШИ РАЦЕ И НИКОГАШ НЕ СМЕЕМЕ ДА ГО ИСПУШТИМЕ.”

– Коко Шанел, дизајнерка​

Габриел Шанел во средна Франција живееше во манастир опкружена со калуѓерки во црно бел свет. Во манастирот научи да шие, па сите кукли и беа облечени во црно и бело.​

Парчињата на Коко изгледаа совршено и од наједноставниот материјал. Нејзин најуспешен дизајн е класичниот “мал црн фустан” со кој ја ​

трансформираше црната боја која секогаш беше поврзана со погреби во нешто совршено и гламурозно. ​

Сербез – “Каде што едноставноста се среќава со смелоста”

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *