Безвременска бела кошула

Додека модната индустрија се обидува да постигне ново ниво на оддржливост, никогаш немало повеќе причина да се инвестира во класични капсулни парчиња – оние што можете да ги носите сезона по сезона, стилизирани на огромен број начини.

На прво место е белата кошула, предмет кој беше во центарот на безброј значајни моменти во модата, филмот и културната историја.

Портретот, насликан од Мадам Виже-Лебрун, ја прикажува кралицата во широка, блескава бела блуза фустан со минимален накит – многу позатегнат и опуштен изглед отколку што вообичаено се гледаше на портретите во нејзино време. Одлуката на кралицата да позира во она што во суштина беше нејзина долна облека предизвика бурни реакции, како и фактот дека таа носеше памук, релативно евтин материјал во споредба со најдобрите свили за кои се смета дека повеќе му доликуваат на кралски.

Многу историчари го забележуваат огромното влијание што овој портрет на Марија Антоанета го имаше врз текстилната индустрија, поттикнувајќи го бизнисот со памук, а со тоа и институцијата на ропството да расте за време и по нејзиниот живот. Овие последици можеби звучат екстремно, но значајното присуство на кралското семејство на светската сцена ѝ даде огромно влијание; нејзиниот избор да носи бела памучна блуза пред неколку века секако придонесе белата кошула да биде толку доминантно парче во нашите гардероби денес.

Белата кошула потоа доби сериозна привлечност во 1940-тите, овој пат благодарение на голем број влијателни жени, вклучувајќи ги Кетрин Хепберн, Ава Гарднер, Марлен Дитрих и Лорен Бекол, кои ја ставија во центарот на вниманието.

Всушност, во текот на следните неколку децении белата кошула имаше некои од нејзините најистакнати филмски моменти, можеби една од најнезаборавните облеки на Одри Хепберн на сите времиња, бела кошула со засукани ракави и пукната јака, која ја носеше додека глумеше покрај Грегори Пек во Римскиот одмор.

Во текот на овие децении, белата кошула – и покрај тоа што првично беше карактеристика на машката облека – во целина имаше тенденција да биде многу повеќе поврзана со женственоста. Кошулата честопати беше закопчана со ремен на половината, никогаш не се закопчуваше до горниот дел и беше ставена во здолниште, стилизирана со свилена марама врзана околу вратот.

Подоцна разви репутација и беше носена од икони како што е Пети Смит (со тесна вратоврска); Дајан Китон (со елек во Ени Хол); Ким Бесинџер (која ја носеше опуштено); и Ума Турман ја носеше закопчана со тесни црни панталони во Pulp Fiction. Или едноставно врзана околу половината носена од Анџелина Џоли.

Белата кошула беше главна карактеристика и надвор од модната писта и далеку од филмовите; ѕвездите како што е Каролин Басет Кенеди ја направија опуштената бела кошула дел од нејзината униформа, додека во поново време, Меган, војвотката од Сасекс, се погрижи тоа да биде клучен елемент во нејзината гардероба, носејќи ја за нејзиното прво појавување со тогашното момче. Шерон Стоун ја направи соодветна за црвениот тепих на Оскарите во 1998 година (спојувајќи ја кошулата Гап на нејзиниот сопруг со здолништето на Вера Ванг). Џулија Робертс, Ема Вотсон. Кејт Мос, Наоми Кембел, Мерлин Монро, принцезата Дијана, Викторија Бекам, Ријана, Зендаја, Амал Клуни – би било тешко да се именува жена со стил во јавноста која не се потпирала на белата кошула во една или друга прилика

Нејзината способност да доминира како задолжителен дел од облеката деценија по деценија е доказ дека веројатно никогаш нема да излезе од мода, но што е токму она што го прави толку посебена и издржлива?

Без разлика колку е класична белата кошула, нејзината способност да остане на врвот на модата со децении доаѓа делумно од нејзината можност за беспрекорно менување и комбинирање како и нејзината беспрекорна способност да се носи на работа, на викенд, од ден во ноќ. Белата кошула останува толку популарна затоа што им одговара на сите.

Кој стил и да го изберете, едно е сигурно – ќе имате бескрајна инспирација за тоа како да го стилизирате, без разлика дали ќе ја носите денес или за 50 години.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *